Планувати котельню в приватному будинку чи промисловому приміщенні потрібно на найпершому етапі будівництва — під час проєктування об’єкту. Адже вся конструкція системи передбачає виведення продуктів згорання. Тому важливо правильно розрахувати необхідну висоту димової труби, обрати її діаметр та зробити інші проєктні прорахунки. Відразу потрібно зазначити, що такі розрахунки роблять професіонали. Помилки в подібному проєктуванні не припустимі. Неважливо, планується будівництво приватного будинку чи виробничого приміщення — не виведені продукти згорання можуть бути небезпечними для життя.

Види димових труб

Димові труби або димоходи виводять продукти згорання, які є дуже шкідливими для людей, від опалювальної системи за межі приміщення. Тяга димоходів повинна відбуватися природним чином, без додаткових приладів. Зазвичай, димові труби виготовляють із таких будівельних матеріалів:

 • З цегли: для цегляного димоходу роблять фундамент, у з’єднувальну суміш додають вапно, яке поглинає залишки конденсату.
 • З декількох шарів нержавіючої сталі, так звані сендвіч-труби. Між шарами металу розташований утеплювач, виготовлений із базальту.
 • З кераміки. Цей вид димоходів дуже міцний, але дорогий. Тому використовується найчастіше для промислових підприємств. Оскільки керамічні труби досить важкі, вони, як і цегляні, потребують міцного фундаменту.
 • Полімерні димоходи. Вони досить легкі, але не можуть зазнавати впливу занадто високих температур. Тому використовуються частіше всього в приватних будинках і дачах. Не підходять для промислових об’єктів.

Як утворюється природна тяга в димовій трубі

Як уже згадувалося вище, у димоходах не передбачені додаткові системи піддування. Значить, процеси згорання та виведення продуктів згорання залежать лише від хорошої природної тяги в трубі. Щоби ця тяга була потужною, потрібно дотримуватися декількох умов:

 • Розташування димової труби повинно бути обов’язково вертикальним;
 • Внутрішній перетин димоходу повинен пропускати весь об’єм відпрацьованих димових газів;
 • Стіни труб повинні бути гладкими, з мінімальною кількістю швів і стиків;
 • До складу труб мають входити речовини, які поглинають конденсат.

Основні показники прорахунку димоходів

Щоби правильно розрахувати висоту труби та її діаметр, потрібно знати основні показники та технічні характеристики опалювального агрегату системи. Для промисловості це дуже кропіткий розрахунок, який проводиться спеціалістами за технічним завданням замовника.

Для приватних будинків та дач розрахунки дещо простіші. Вони ґрунтуються на таких правилах:

 • Загальна довжина димових труб повинна бути вищою 5 метрів;
 • Якщо димові труби виходять на плаский дах, то їхня висота над поверхнею даху має бути ще не меншою 500 мм;
 • На похилому даху димові труби виводяться не далі, ніж 1,5м від дахового гребеня. У разі присутності на даху додаткових споруд, димохід має бути на 500мм вищим найвищої конструкції.
 • Не можна виводити димову трубу біля мансардних вікон, дверей. Іскра може потрапити в приміщення, що, зі свого боку, є загрозою пожежі.

Є програми, які дозволять користувачу в режимі онлайн провести попередні прорахунки висоти димової труби та її перетину. Але це лише приблизні дані. Точний прорахунок димоходу необхідно робити разом з експертами, щоби включити всі отримані параметри в планування будівництва котельні та покупку опалювального обладнання для неї. Правильно прораховані показники димових труб допоможуть замовнику заощадити та, головне, бути впевненим у безпеці опалювальної системи будинку чи підприємства.