На сьогодняшній день в енергетичній галузі є декілька основних видів котелень. Експерти класифікують їх за декількома типами:

 • За видами палива, що використовується;
 • За видами енергоносіїв;
 • За типами будови;
 • За видами автоматизації.

Кожен тип котельні відповідає на певні завдання та сприяє досягненню цілей та запитів замовників.

Розглянемо кожен вид докладніше, щоби користувачі мали чітке уявлення про роботу сучасної котельні.

Основні види котелень за типами паливних матеріалів.

 • Газові. Переваг у таких котелень дуже багато: для установки використовується легке обладнання паливоподачі та шлаковидалення. Газ — доступний та дуже поширений продукт, а робочі процеси в котельні за бажання можна повністю автоматизувати.
 • Твердопаливні котельні приваблюють користувачів дешевизною та доступністю паливних матеріалів: вугілля, торфу, пелети, брикетів із сільськогосподарських відходів та лісопереробних виробництв. Проте, недолік твердопаливних котелень у тому, що для автоматизації процесів необхідне додаткове встановлення систем подачі паливних матеріалів та видалення продуктів перероблення, попелу та шлаків.
 • Рідкопаливні котельні працюють на відпрацьованих оливах, мазуті, нафті або дизельному паливі. Додатковою перевагою є те, що для встановлення обладнання в експлуатацію не потрібні дозвільні документи з різних інстанцій.

Котельні за видами енергоносіїв

Залежно від виду теплоносіїв котельні класифікують так:

 • Парові котельні, у яких енергоносій — гаряча пара. Їх використовують у промисловості для забезпечення життєдіяльності процесів виробництва.
 • Водогрійні котельні встановлюють для забезпечення гарячою водою та обігрівання житлових, комунальних та промислових приміщень. Вода для таких котелень нагрівається до +115°С.
 • Комбіновані котельні, у які встановлюють парове обладнання в поєднанні з водогрійним. Пара подається для покриття технологічних запитів підприємств, а вода, зі свого боку, зменшує навантаження на подачу гарячої води, обігрів і вентиляцію.

Окрім того, котельні класифікують за типами їхнього розміщення.

 • Стаціонарні, які зводяться у випадку, коли підприємства потребують потужність понад 30 МВт. Для стаціонарних котелень будують капітальні приміщення, а необхідне обладнання встановлюють уже на місці.
 • Блочно-модульні — одні з найбільш поширених видів котельних у цей час і їхня популярність продовжує зростати. До низки їхніх переваг належать швидке встановлення, мобільні модулі заводського виробництва, кожен із яких може працювати незалежно один від одного.

Котельні за видами автоматизації процесів

Котельні можуть класифікуватись і за автоматизацією виробничих процесів.

 • Ручні котельні установки, у яких подавання паливного матеріалу в котли та видалення попелу та шлаків здійснюють вручну.
 • Для виробничих потреб використовуються механізовані котельні, у яких паливо та видалення шлаків здійснюється механічними транспортерами. Окрім того, в автоматизованих котельнях процеси повністю автоматизовані та не потребується робота оператора. Це надзвичайно зручно, тому що користувач може встановити температуру, зважаючи на кліматичні умови, регулювати тиск у системі. Варто пам’ятати, що проєктування та встановлення обладнання — надзвичайно відповідальні етапи в процесі створення котельні. Тому такі завдання варто погоджувати з професіоналами, інакше клієнт може втратити цінні час та гроші. Під час вибору підрядників потрібно обов’язково з’ясувати, чи є в компанії пакет дозвільних документів на виконання проєктно-монтажних робіт для зведення котелень. Разом зі спеціалістами компанії-підрядника замовник складає технічне завдання, у якому чітко прописуються всі завдання та побажання клієнта. Базуючись на складеному завданні, розробляються різні інженерно-технічні пропозиції зі створення котельні.