Використання твердопаливних агрегатів для опалення та ГВП набуло масового поширення. Газовим моделям вони поступаються лише за деякими показниками. Так стверджують виробники, переконує реклама. На практиці далеко не всі власники водогрійної техніки задоволені її роботою. Їм не вдається домогтися високої тепловіддачі. Замість цього збільшуються видатки на паливо.

При більш детальному з'ясуванні обставин виявляється, що звинувачення на адресу виробників і піарників не мають підстав. Більшість бід пов'язано з тим, що потрібне регулярне очищення водогрійних котлів. Багато хто про нього забувають або не надають особливого значення. Деякі просто не знають, як очистити котел від нагару, і продовжують користуватися приладом. В результаті агрегат завчасно стає непридатним і доводиться купувати новий.

Види і ознаки засмічення, періодичність чищення

Роботи по догляду за технікою не складні, але вимагають обізнаності та навичок, що приходять з досвідом. Чищення потребує камера згоряння, димохід і теплообмінник, де вода нагрівається шляхом передачі тепла від гарячого повітря.

У камері відбувається згорання палива. При цьому на її стінках осідає кіптява - сажа, дьоготь, смола. Газоподібні залишки виводяться через димар і також забруднюють його. Зола автоматично прокидається в зольник, і в міру наповнення його звільняють. З цим проблем не виникає.

Симптоми, які вказують на надмірну забрудненість, проявляються наступним чином:

  • знижується тяга, спостерігається погане горіння;
  • до 30% зменшується тепловіддача, в приміщенні помітно холоднішає;
  • зростає витрата палива;
  • виникає зворотна тяга;
  • колір полум'я з блідо-оранжевого стає темним, а дим з світлого або прозорого перетворюється в чорний.

Будь-яка з цих ознак сигналізує: потрібна термінова очистка котла від дьогтю і сажі. Установку слід загасити і, не відкладаючи, зайнятися чисткою.

Доводити обладнання до критичного стану не рекомендується. Профілактичні роботи проводять щомісяця, або в міру необхідності - кожні 10-20 днів.

Як боротися із забрудненнями

Існує кілька методів очищення, кожен з яких по-своєму ефективний. Який з них застосувати - вирішують виходячи з конкретних обставин.

Найбільш простий і з незначними витратами - механічний. Зазвичай в комплекті з технікою йде спеціальний набір, що складається з щітки, шкребка, йоржа і кочерги. Якщо його немає, то цими інструментами потрібно запастися заздалегідь, а потім вже приступати до наведення чистоти.

Остиглий агрегат і димар очищають від сажі, намагаючись не пошкодити внутрішню поверхню. Заслінку обов'язково тримають відкритою. Що стосується того, як очистити котел від смоли і дьогтю, то застосовується дещо інший спосіб. Установці дають трохи охолонути, щоб зняти нашарування в розм'якшеному вигляді. Потім розпалюють, і всі залишки вигорають природним шляхом.

Добре зарекомендували себе хімічні засоби, які представлені двома типами. Кристалічні насипають поверх палаючого палива. Більше нічого робити не потрібно - смола і сажа вступають у взаємодію з реагентами і видаляються разом з димом. Кислотні розводять з водою, і обробляють ними стінки, після чого змивають.

Придумана американцями методика «м'який бластінг» є різновидом хімічної очистки. Розчин для нього готується на основі крейди і харчової соди. Якщо є парогенератор, то з його допомогою також можна привести опалювальні прилади до ладу.

Догляд за теплообмінником

Не менш важлива процедура - очищення котла від накипу. Чим жорсткіша вода, тим швидше він утворюється. Щоб запобігти небажаному процесу, для поліпшення якості встановлюють фільтр для бруду або деаератор. Якщо ці заходи не вжито, то не залишається нічого іншого, як очистити котел від накипу, використовуючи сульфамінову та адипінову кислоти.

Для цього готують водний розчин низької концентрації, яким заповнюють ємність котла. Дають вистоятися не менше 40 хвилин, і змивають проточною водою. Таке промивання здійснюють не рідше 1 разу на рік.

Причини утворення нашарувань

На якому б паливі не працював опалювальний агрегат, при згорянні неминуче утворюються відходи. Вугілля, дрова, торф, пелети залишають після себе забруднюючі речовини. Цьому сприяє:

  • погана якість і підвищена вологість палива, особливо деревини;
  • недолік кисню під час процесу;
  • низька температура горіння;
  • надмірне завантаження топки;
  • недостатня довжина димоходу (помилка розрахунку).

Висновок з цього простий: користуватися при покупці і монтажі установок послугами професіоналів і не використовувати неякісне паливо. На 100 відсотків позбутися проблем не вдасться, але на 99 - цілком реально.