Перед такою важливою та коштовною покупкою, як твердопаливний котел, необхідно точно знати потрібну потужність обладнання. Для цього варто з’ясувати рівень теплоізоляції вашого приміщення, площу, чи є інші опалювальні прилади. Розрахунок потужності котлів може здійснити лише досвідчений спеціаліст.

Окрім розрахунку потужності котла потрібно знати, буде він основним чи допоміжним. Адже в разі останнього варіанту потрібно погоджувати режим котла з іншими приладами і створити єдину систему опалення на твердому паливі. Наступне питання, на яке необхідно собі відповісти — наскільки часто котел буде експлуатуватись. Адже одна справа — використовувати котел на підприємстві, а інша — вдома. Від режиму експлуатації залежить його довговічність.

На що звернути увагу під час вибору твердопаливного котла

Розглянемо основні параметри твердопаливних котлів.

 • Зручність котла. Сюди ми відносимо частоту завантаження паливного матеріалу, ККД пристрою, його зовнішній вигляд та габарити, наявність автоматичних систем, необхідність очищення від попелу та шлаків. У даному пункті є багато нюансів, які необхідно обговорити зі спеціалістом.
 • Яке паливо використовувати для котла. Чи є в замовника достатньо місця, де можна зберігати велику кількість паливних матеріалів? Наприклад, вугілля-антрацит займає менше місця в приміщення, ніж інші види палива. Наступний важливий момент — визначити необхідний ККД палива. Наприклад, вугілля дає високий ККД, дрова — на 20 % менший.

Які бувають види твердопаливних котлів

Сьогодні в енергетиці є декілька видів сучасних котлів, які працюють на твердому паливі.

 • Традиційні котли, які схожі на чавунну або сталеву піч з отвором для подавання паливних матеріалів, топочною та системою димоходу. Перевагою такого обладнання є відсутність електроніки. Ці котли працюють за механічними принципами та добре підходять для індивідуального використання, адже не потрібно приділяти увагу автоматизації.
 • Піролізні або газогенераторні котли. Вони мають ККД вищий, ніж традиційні. Тому економніші щодо твердого палива. У даному котлі потрібне постійне подавання повітря, яке окислює горючі гази.
 • Пелетні котли. Як тверде паливо в таких котлах використовують перероблені деревні відходи у вигляді гранул. Цей тип котлів схожий на традиційний. Але тут пелети подаються автоматично зі спеціальних сховищ. Тому немає потреби наймати додатковий персонал для обслуговування котла.
 • Котли тривалого горіння. У таких котлах процеси згорання відбуваються у верхніх паливних шарах. Зручні вони тим, що можна завантажити відразу велику кількістю матеріалів і не потрібна постійна присутність оператора.

Як обрати паливо для котла

Гарна новина для покупців твердопаливних котлів: багато сучасних виробників випускають котли, які працюють, використовуючи різні види палива. До них відносяться:

 • Вугілля-антрацит;
 • Торф;
 • Брикети;
 • Дрова;
 • Пелети;
 • Інші альтернативні види твердого палива.

Обираючи оптимальний вид паливних матеріалів для котла, важливо враховувати, що кожен із них буде виробляти різну потужність у процесі горіння. Саме тому важливо отримати компетентну консультацію професіоналів перед покупкою котла та палива до нього.

Автономна робота твердопаливного котла

Наступний важливий нюанс під час вибору приладу — його автономність. Подумайте, чи є у вас помічник, який зможе регулярно підтримувати роботу котельного устаткування? Якщо у вас немає можливості постійно знаходитися біля котла, радимо звернути увагу на котли зі збільшеною камерою внутрішнього згорання та пелетні котли з автоматичною системою подачі палива. Чим більшим буде об’єм камери внутрішнього згорання, тим довше він зможе працювати автономно, без допомоги оператора. Звісно, вартість такого котла буде вищою, ніж у схожого обладнання, але з меншою камерою. Однак, це забезпечить роботі вашого котла потрібну автономність без шкоди іншим виробничим процесам.

Як бачимо, вибір твердопаливного котла — непростий процес. Потрібно чітко розуміти завдання, які буде вирішувати дана установка. Тому консультація грамотного спеціаліста допоможе замовнику зекономити час і фінанси, та обрати саме те обладнання, яке повністю відповідає на потреби клієнта.