Встановивши опалювальний агрегат, багато хто стикається з простою на перший погляд проблемою - як правильно топити твердопаливний котел дровами. Для початку корисно ознайомитися з інструкцією - саме в ній містяться важливі вказівки. Залежно від придбаної моделі вони відрізняються. В цілому процес розбивається на кілька етапів:

 • підбір і підготовка палива;
 • прогрів димоходу;
 • розпал та перехід на автоматичний режим.

Нюансів багато, але впоратися зі складнощами вдається абсолютно всім. Необхідно лише дотримуватися певних правил.

Підготовчі роботи

За типом застосовуваної технології дров'яні печі діляться на піролізні і тривалого горіння. Третій різновид - класика - через застарілу конструкцію практично не застосовується.

Устаткування працює з усіма породами, але результати різняться. Тому потрібно знати, якими дровами краще топити котел. Головне - сухими. При вологості вище 20% піроліз не відбувається, і віддача мінімальна.

Важливий вибір породи дерева. Не всі підходять для опалення, відрізняються щільністю деревини, кількістю тепла, що виділяється. Зазвичай використовують дрова:

 • березові - щільні, з гарною тепловіддачею, недорогі, але при згорянні виділяють багато дьогтю, що осідає в димоході;
 • вільхові - як і тополеві швидко згорають;
 • осикові - тепла і сажі дають мало;
 • соснові, ялинові - через підвищену смолистість доводиться часто проводити чистку приладу;
 • липові - погано розпалюються, але горять довго.

Відмінний вибір - дуб, ясен, фруктова деревина. Жару від них багато, негорючих речовин практично немає. Недолік - дуже дорогі і малодоступні, але коли є можливість ними скористатися, підійдуть ідеально.

Навіщо прогрівають димохідний канал

Перед тим, як топити котел дровами, спочатку очищають зольник від залишків попелу, а потім вже приступають до попереднього протоплювання. Його мета - забезпечити нормальну тягу. Без неї чадний газ, що утворився, почне зворотний рух і потрапить у приміщення. Пояснюється це тим, що на його шляху до виходу з димоходу знаходиться теплообмінник, що перешкоджає вільному проходженню. Більш легкий шлях - назад, що нерідко відбувається у малодосвідчених «опалювачів».

На початку топки в якості нижнього шару укладають папір, потім тонкі скіпи, дрібні гілочки, солому, тріски. Іноді користуються хвойними лапками, але теж сухими. Поверх розташовують 2-4 поліна невеликого діаметра, залишаючи між ними деякий простір. Через нього буде надходити потрібний для горіння кисень.

Вогонь підносять до паперу в декількох місцях для рівномірного поширення. Рідини для розпалювання, бензин і будь-які горючі матеріали використовувати категорично заборонено через підвищену вибухонебезпечність.

Дочекавшись, коли закладені дрова частково прогорять, переходять до завершального етапу. Не слід забувати, що металеві частини нагрілися, і при контакті з ними легко отримати опік.

Останній крок до довгоочікуваного затишку

Далі питання, як правильно топити твердопаливний котел, вирішується в залежності від типу конструкції. Робиться повна закладка дров в топку. Укладають їх якомога щільніше, без просвітів. На свій розсуд вибирають рядний спосіб укладання або в формі колодязя. Для цього поздовжні ряди чергують з поперечними. Причому по краях мають бути поліна більшого діаметру, а посередині - меншого.

Особливість піролізних агрегатів полягає у тому, що у них є два відділення. В одне з них поміщають папір, бересту, стружку, а в інше - дрова. Ідеально, якщо їх вологість 7-8 відсотків. Коли вона становить 21% і вище, піроліз стає неможливим. Нагрівальний прилад працює із заниженим ККД, а витрата палива збільшується.

В котлах тривалого горіння на верхній шар дров засипають трохи вугілля. Він грає роль преса. За рахунок мінімальної кількості повітря, дрова не горять, а повільно тліють. Одного такого завантаження вистачає на 8-12 годин.

Після набору достатньої температури включається автоматика. Зрозуміло, там, де вона є. Управління процесами йде самостійно, а людська участь зводиться до своєчасного заповнення камери згоряння.

Підводячи підсумки

Резюмуючи тонкощі, пов'язані з тим, як правильно топити котел дровами, щоб техніка працювала з максимальною віддачею, слід пам'ятати:

 • поліна повинні бути сухими, а їх оптимальна довжина - 25-35 см;
 • під час процесу топки бажано використовувати якусь одну породу дерева;
 • для повного прогорання потрібно заповнювати камеру не менше, аніж на половину обсягу, а краще повністю;
 • на самому початку необхідний прогрів димоходу.

При дотриманні нескладних алгоритмів в будинку завжди буде тепло, і обладнання прослужить довгий час. Надійно і безвідмовно.