Зростання інтересу до альтернативних видів палива викликане декількома важливими процесами — подорожчанням природного газу для населення, виснаженням природних ресурсів, бажанням зменшити витрати на теплопостачання та прагненням використовувати відновлювані джерела енергії.

Автономне опалення — це можливість бути незалежним від бажань міської тепломережі, самостійно управляти кліматом у приватному будинку, незалежно від погодних умов за вікном, а також можливість не замерзнути вдалині від газової магістралі.

Системи опалення з твердими котлами є головним джерелом теплової енергії для тих, хто хоче відмовитися від дорогого газу. Перед покупкою котла необхідно визначитись, які види альтернативного палива є, та чим вони відрізняються між собою.

Альтернативні види палива на українському ринку

Потреба в альтернативних газу видах палива запустила низку досліджень, експериментів та нових винаходів у паливній галузі. Зокрема, прогрес вивів на ринок новий вид палива — паливні гранули (пелети). Окрім пелет, сучасний ринок альтернативного палива пропонує:

 • Дрова та відходи деревної промисловості;
 • Вугілля;
 • Рідке паливо;
 • Торф;
 • Відпрацьоване мастило.

Щоби визначитись, який вид палива обрати, необхідно розібратись із його характеристиками та особливостями використання.

Відходи деревообробного виробництва, як основне джерело альтернативного палива

Дрова та відходи деревного виробництва включають тріски, стружку, обрізки, тирсу та інші частини цільного дерева, що не застосовуються в інших виробничих галузях. Серед переваг такого палива — вигідна ціна, якісний обігрів, низький рівень утворення попелу, практична відсутність сірки та азоту в продуктах згорання. Дрібнофракційні відходи деревної промисловості чудово «вживаються» з лініями автоматичної подачі палива, що є ідеальним варіантом для автономної роботи твердопаливної котельні.

Паливні гранули мають два основні види походження:

 • Агропелети — з відходів аграрного виробництва;
 • Пелети з відходів деревообробного виробництва;
 • Пелети вищого ґатунку з чистої деревини.

Зручне фасування, висока тепловіддача (до 4,5 кВт/кг), легке зберігання, порівняно вигідна ціна, екологічна безпека, використання в системах автоматичної подачі палива — основні переваги пелет. До недоліків можна віднести використання виключно з котлами піролізного типу з автоматичним завантаженням палива.

Викопні альтернативні види палива для опалення

Не втрачають своєї популярності й корисні копалини, як альтернативні види палива:

 • Вугілля
 • Торф
 • Горючі сланці

Торф і горючі сланці мають невисоку ефективність, але в місцях, близьких до їхнього видобутку все ж користуються популярністю, завдяки своїй порівняно низькій ціні. Вугілля, зокрема кам’яне, є найбільш популярним викопним видом палива. Використовується як у приватних, так і в промислових масштабах. Усе завдяки його високому рівню теплоутворення та невисокій ціні.

Дрібнофракційне вугілля можна використовувати в системах автоматичної паливоподачі. Але, варто пам’ятати, що воно є досить небезпечним для екології видом палива. Під час його згорання в атмосферу потрапляє велика кількість вуглекислого газу.

Рідкі альтернативні види палива

До рідких альтернативних видів палива для котлів належать ДП, солярка та відпрацьоване мастило. Головні їхні переваги — можливість повністю автоматизувати роботу котла, відсутність попелу, високий ККД (можна порівняти з ККД газового котла), безпека для навколишнього середовища.

До недоліків використання рідкого палива можна віднести потребу в габаритному обладнанні, можливе надання окремого приміщення під котел, необхідність встановлення посиленої витяжки.

Головне правило для переходу на альтернативні види палива — сучасне котельне обладнання, яке максимально використовує ресурси палива для отримання необхідної кількість енергії.